Değerli Meslektaşımız,

Eczacı dergisinin de yayıncısı olan Novimedya tarafından bu yıl 5.si verilen Altın Havan 2014 Ödüllerinde, Samsun Eczacı Odası’nın “Eczacılara Hizmet Ödülü” ne layık görüldüğünü büyük bir mutlulukla duyurmak isteriz. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gösterdiğimiz gayret ve çabanın kilometrelerce uzaktan da fark edilmesi ve takdir edilmesi bizleri onurlandırmıştır.

Özellikle, aldığımız ödülün “Eczacılara Hizmet Ödülü” olması bizim için paha biçilmez bir pozitif geri dönüştür. Zira, Samsun Eczacı Odası olarak; tüm hizmetlerimizi planlarken, öngörülemeyen sağlık politikası ve potansiyel tehditlere karşı en etkili silahımızın eğitim, donanım ve birliktelik olduğu ana fikri ile yola çıktık.

Bu fikir ışığında 2 yıl gibi kısa bir sure içerisinde, Samsun, Sinop, Ordu, Amasya Tokat ve Çorum illerinden toplam 1224 eczacı ve 1909 eczane personelinin katılım sağladığı 4 “Sektörel Buluşma” düzenledik. 68 İlaç ve ilaç –dışı firma sponsorluğu sağlanarak düzenlenen “Sektörel Buluşmalar” organizasyonları için odamız kaynakları kullanılmadığı gibi, hiç bir katılım ücreti talep edilmedi.

Yüksek katılımlı 8 meslek içi eğitim yaptık, 5 sosyal konuşmacı ve kişisel eğitim uzmanıyla eğitimleri tek düzelikten çıkarıp yeni bir boyuta taşıdık.

Doğa için, insanlar için, yarınlarımız için 3 sosyal sorumluluk projesinde buluştuk. Özellikle “beyaz önlüklerimizi çıkarıp çizmelerimizi giydiğimiz’’ ağaç dikme etkinliği ve bölgemizde ilk kez yapılan “miadı geçmiş ilaçların odamız tarafından toplanıp imha ettirilmesi’’ çalışması, katılımı ve sonuçları bakımından diğer Eczacı Odaları ve sivil toplum örgütlerine örnek teşkil etmiş, takdirle karşılanmış projeler oldu.

Birlik ve beraberliğimizi artırmak için 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinliklerini tüm mayıs ayına yaydık. Ayrıca 14 Mayıs Eczacılık Günü etkinlikleri kapsamında televizyon, internet ve sağlık simsarlarının açtığı işletmelerde pazarlanan ve insan sağlığını tehdit eden ürünlerin yaratacağı risklere dikkat çekmek amacıyla Samsun - Sinop il ve ilçelerinde toplam 484 eczane ve 117 billboard noktasında yayınlanan afiş çalışması yaptık.

Eczacılara yardımcı 4 basılı kitapçıkla meslektaşlarımızın daha iyi eczacılık uygulamaları yapmasına katkıda bulunmaya çalıştık.

Tüm bu etkinlik ve hizmetler için ek ücret talep etmedik. Çünkü, tıpkı sağlık hakkı gibi eğitim ve bilgi edinme hakkının da eşit ve ücretsiz olması gerektiğine inandık..

Bilmenizi isteriz ki, Ulu Önderimizin şehrimizde yaktığı ışığı gururla takip ediyoruz. Sizlerin de desteği ve katkılarıyla mesleğimizi daha yukarılara taşımak için çaba göstermeye devam edeceğiz. Aldığımız ödül tüm çabalarımızın suya yazılan yazılar olmadığını göstermiştir. Emekleri için tüm oda personelimize, sponsor firmalarımıza, ve özellikle bizleri hiçbir koşulda yalnız bırakmayan siz değerli meslektaşlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Samsun Eczacı Odası Yönetim Kurulu