Değerli Meslektaşımız;

3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa dayanılarak 04.09.2013 tarih ve 28755 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 01.01.2014 tarihinde Yürürlüğe giren Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği gereği hassas terazilerin periyodik muayene ve damga işlemleri, TSE HYB belgesine sahip Yetkili Muayene servisleri tarafından yapılmaktadır.

Bu hususta 2014 yılından bu zamana kadar Tartı aletlerimizin muayenelerini gerçekleştirmiş olan Kutbay Tartı Aletleri Yetkili Muayene Servisi ile protokol imzalanmasına karar verilmiştir.

2022 yılında terazi kontrolü yaptıran meslektaşlarımızın 2024 yılında terazilerini kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Buna göre 2024 yılında kullandıkları hassas terazi ya da çift kefeli terazilerini muayene ettirecek SAMSUN– SİNOP Merkez ve tüm ilçelerde bulunan tüm meslektaşlarımız; (çift kefeli terazi kullanan meslektaşlarımız kütle setlerini (gram takımlarını) de muayene ettirmeleri gerekmektedir.)

a.Hem hassas terazi hem de çift kefeli terazi için Terazi Aleti Muayene Başvuru Formu’nu (ekte mevcut) doldurarak poşet dosyaya koymalı ve odamıza teslim etmelidirler. (Yerinde muayene bedeli KDV Dahil 476 TL bu yıl itibarıyla odamız tarafından karşılanacaktır, muayene esnasında meslektaşlarımız tarafından ek bir bedel ödenmeyecektir)

b. Çift kefeli hassas terazi kullanıyorlarsa, kütle setlerinin muayene başvuru işlemini (https://basvuruportal.tse.org.tr/) adresinden gerçekleştirebilir ,500,00 TL’lik kütle seti muayene bedelini aynı portaldan kredi kartı ile ödeyebilirler. Ödeme makbuzunun fotokopisini de (a) bendindeki poşet dosyaya koyarak odamıza teslim etmeleri gerekmektedir. Meslektaşlarımız üzerine eczanenin kartvizitini yapıştırdıkları kütle setlerini (gram takımları) ödeme makbuzunun bir fotokopisini ekleyerek sistem girişinde çıkan Marmara / İstanbul adresine yollamaları gerekmektedir.

2024 yılı terazi periyodik muayenelerini yaptıracak olan meslektaşlarımızın başvuru dilekçelerini hazırlayarak en geç 14.02.2024 Çarşamba mesai bitimine kadar odamıza teslim etmeleri gerekmektedir.

Buna göre yapılacak işlemler, Terazi Aleti Muayene Formu, doldurulması gereken web sayfası ve yardımcı kılavuz aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

Beyanname (dilekçe) vermeyen işyeri tartı aleti damgasız sayılacağından 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununun 15/C maddesi gereğince her ölçü aleti için 3.500 TL ile 60.000 TL arası idari para cezası uygulanabilecektir.

(Önemli Not 1 : Onaylı belgeler çıkana kadar hazırlanan dilekçelerin bir fotokopisi olası denetlemelerde İl Sağlık Müdürlüğü’ne gösterilmek üzere eczanede kalması yeterlidir.)

(Önemli Not 2 : Elektronik terazi kullanan meslektaşlarımızın kütle seti (gramları) olmadığı için gram beyannamesi vermelerine, yukarıda belirtilen işlemleri yapmasına ve ilgili bedelleri ödemesine gerek yoktur. Tartı Aletleri Muayene Başvuru Formunu poşet dosyaya koyarak odamıza iletmeleri yeterlidir.)

(Önemli Not 3 : Kütle setlerinin muayeneleri 2020 yılı itibarıyla TSE tarafından yapılmaya başlanmıştır. Ancak 2020, 2021,2022 ve 2023yıllarında muayene zamanı geldiği için kütle setlerini muayeneye gönderen bazı meslektaşlarımızın eski kütle setleri uzun süren kontroller neticesinde onay alamamıştır. Bu bilgiler ışığında yeni terazi ya da kütle seti almak isteyen meslektaşlarımız için yönetim kurulumuz tarafından fiyat araştırması yapılmış olup, Türk Eczacıları Birliği kuruluşu olan EGAŞ fiyatları aşağıdaki gibidir;

Kütle Seti (gram) : 1,915 TL (KDV Dahil)

Çift Kefeli Terazi santigram 100’lük : 1,915 TL (KDV Dahil)

Elektronik Hassas Terazi : 6.298,50 TL (KDV Dahil)

Talep eden meslektaşlarımız için irtibat numarası : 0 546 659 32 84 (Duygu Hanım)

Bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla

SAMSUN ECZACI ODASI

Terazi Başvuru Formu için tıklayınız.

Sinop BölgesiTerazi Başvuru Formu için tıklayınız.Ek Dosyalar