Değerli Meslektaşımız;

Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin YILDIRIM,

Türk Kızılay Samsun İl Merkezi Başkanı Ecz. Ahmet Muştu,

Türk Kızılay Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Engin ERDOĞAN

11.07.2023 Salı günü odamızı ziyaret etmişlerdir.

Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi, Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illerinde günlük ortalama 12 farklı noktada kan bağışçılarını beklemektedir.

Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi (Samsun) sorumluluk sahasındaki Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat İllerinde kan bağışı kabul faaliyetleri yürütmekte, gönüllü bağışçılardan alınan kanları bileşenlerine ayrıştırmakta, laboratuvarlarda testlere tabii tutmakta, test sonucu uygun bulunan kanları uygun koşullarda muhafaza ederek bölgesindeki sağlık kuruluşlarının talepleri çerçevesinde soğuk zincire uygun olarak hastanelere ulaştırmaktadır.

Türk Kızılay, her yıl olduğu gibi “Dayanışma Yılı” olarak belirlediği 2022 yılında da iyilik köprüsünün inşasında en büyük destekçisi olan kan bağışçılarının gönüllü olarak bağışladıkları kanlar ile binlerce insana umut olmayı başarmış, 2022 yılında yürütülen kan bankacılığı faaliyetleri kapsamında Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi tarafından; 116.022 ünite kan bağışı toplanarak, kan bağışı hedefini %90 oranında gerçekleştirmiştir.

Türk Kızılay’ın, kan ihtiyacı olan hasta ve hasta yakını daha çok insana yardım elini uzatmak amacıyla 2023 yılı kan bağışı hedefini 3.040.000 ünite olarak belirlemiştir. Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi olarak kan bağışı hedefi ise 128.000 ünitedir. Bugüne kadar Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi olarak bölgemizin kan ihtiyacının karşılanması hususunda elde edilen söz konusu başarıların sürekliliğinin sağlanması hususunda düzenli kan bağışçılarının desteği oldukça önemlidir. Özellikle ülke kan stoklarının kritik seviyelere geldiği içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde ve aşırı yağışlardan kaynaklı olumsuz hava koşullarında stok sayılarının yıllık dönemsel normallere ulaşabilmesi konusunda düzenli kan bağışının önemi daha da artmaktadır.

Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi sorumluluk sahasında bulunan Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illerinin kan ihtiyacının tamamen karşılanabilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi düzenli kan bağışı ile mümkün olmaktadır.

“Kan Acil Değil Sürekli İhtiya町iarı ile çıkılan bu yolda, kanın bağış dışında bir temin yönteminin bulunmaması, kan ve kan bileşenlerinin uzun süre stoklanamayan bir tedavi aracı olması nedeniyle hastaların bu süreçten olumsuz etkilenmemesi ve Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi sorumluluk sahasında bulunan Amasya, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illerinin kan stoklarını belirli bir seviyenin üzerinde tutulabilmesi için kan bağışları kesintisiz olarak sürdürülmesi önem arz etmektedir.

Kan bağışında bulunmak ya da bilgi edinmek isteyen bireyler; kan bağışı mobil uygulamasını yükleyerek, 168 Çağrı Merkezi’ni (ücretsiz) arayarak veyawww.kanver.org’yiziyaret edip, “Kan Bağışı Noktaları” seçeneğine tıklayarak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilecek ve kan bağışında bulunmak için randevu oluşturabileceklerdir (http://www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiNoktalari).

Kan bağışı hayati önem taşımakta olup,kan bağışı acil değil sürekli bir ihtiyaçtır.

Kan vermek isteyen meslektaşlarımız ile birlikte18 Temmuz 2023 Salı günü saat 12.00’ deoda merkezimizde buluşarak hep birlikte kan vermeye gidilecek olup, tüm meslektaşlarımızıkan bağışına destek olmaya davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Ecz.Onur Ferhat Karacan

Samsun Eczacı Odası

Yönetim Kurulu Adına

Başkan