Dayanışma Büyüdü Birlikten Güç Doğdu…

11 ilimizde ağır tahribata ve binlerce can kaybına neden olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli deprem felaketleri sebebiyle ülke olarak çok acı ve zorlu bir süreçten geçtik.

Resmi rakamlara göre 50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği bu felakette; köklü meslek ailemizden de 44 meslektaşımızı, 21 eczacılık fakültesi öğrencimizi, eczane teknisyenlerimizi ve diğer çalışma arkadaşlarımızı kaybetmenin acısını yaşadık. Her birini saygı, minnet, rahmet ve özlemle bir kere daha anıyoruz.

Biz Eczacılar;

Ülkemiz için BİRLİKTEYİZ”diyerek,

6 Şubat sabahı deprem haberini alır almaz, Birliğimizin koordinasyonunda tüm Bölge Eczacı Odalarımız ve ülkemizin dört bir yanında ilaç eczacılık hizmeti sunan 46 bini aşkın meslektaşımızla birlikte adeta bir seferberlik ilan ettik.

Gezici TIR Eczanemiz ve 28 adet sahra eczanemiz aracılığı ile depremin ilk gününden itibaren 74 gün boyunca halkımızın kesintisiz ve ücretsiz olarak ilaç eczacılık hizmetlerine erişimini sağladık. Birliğimizin ve Bölge Eczacı Odalarımızın koordinasyonunda, Türkiye’nin dört bir yanından deprem bölgesine giden yaklaşık 4 bin 500 gönüllü meslektaşımız oluşturulan sahra eczanelerinde gönüllü hizmet verdi.

Tüm bu çalışmalarla eş zamanlı olarak,

“ECZACI için BİRLİKTEYİZ” diyerek,

depremden zarar gören meslektaşlarımızın yaralarını sarmak, ekonomik olarak katkı sağlamak ve depremde zarar gören eczanelerimizi yeniden ayağa kaldırmak adına yine Birlik ve beraberlikten doğan gücümüzle meslek dayanışmamızı sürdürdük.

Tüm meslektaşlarımıza, ülkece yaşadığımız bu deprem felaketi sürecinde gösterdikleri insanüstü çabaları ve duyarlılıkları için minnettarız; mesleğimizle ve meslektaşlarımızla gurur duyuyoruz.

Bölge Eczacı Odalarımızın Değerli Başkan ve Yönetim Kurullarına, Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliğimizin ve Birim Kooperatiflerimizin Değerli Başkan ve Yönetim Kurullarına tüm süreçlerde gösterdikleri dayanışma ruhu ve sağladıkları kıymetli katkılar için şükranlarımızı sunuyoruz.

Birliğimizce afetten etkilenen meslektaşlarımızı desteklemek adına başlatılan “ECZACI İÇİN BİRLİKTEYİZ” Meslek Dayanışmamıza katkı sunan,

- Bölge Eczacı Odalarımıza

- Meslektaşlarımıza

- Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliğimize

- Viatris İlaçları Ltd.Şti

- Numil Gıda Ürünleri A.Ş

- Selçuk Ecza Deposu Ti̇caret ve Sanayi̇ A.Ş

- Berko İlaç ve Kimya San. A.Ş.

- Sanofi Sağlık Ürünleri Ltd.Şti.

- Chiesi İlaç Ticaret A.Ş.'ye

Afet Bölgesinde İlaç ve Eczacılık Hizmetlerinin sürdürülebilmesi sürecinde sağladıkları katkılar ve Birliğimiz aracılığı ile Bölgeye ulaştırdıkları ilaç dışı sağlık ürünleri için;

- Türkiye Diyabet Vakfı

- Türk Dermatoloji Derneği

- Türkiye İhracatçılar Meclisi

- İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ne

- Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

- Abdi İbrahim Vakfı

- Ascensia Diyabet Ürünleri A.Ş.

- Bionorica Sağlık Ürünleri Pazarlama A.Ş.

- Eczacıbaşı Holding A.Ş.

- Kansuk İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

- Neutec İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.

- Novo Nordisk Türkiye

- Siberian Wellness

- Vitabiotics Türkiye’ye,

Türk Eczacıları Birliği olarak bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

Depremin ilk gününden itibaren yaklaşık 3 aylık süre zarfında Türk Eczacıları Birliğince Bölge Eczacı Odalarımızın, meslektaşlarımızın ve bizlere destek sunma gayretinde olan diğer paydaşlarımızın katkıları ile yürütülen çalışmalara ilişkin genel bir perspektif sunması amacı ile hazırladığımız;

“Dayanışma Büyüdü Birlikten Güç Doğdu…

Eczacılar, Depremin Yaralarına Merhem Oldu…

Kahramanmaraş ve Hatay Depremlerinde

Türk Eczacıları Birliği Afet Yönetimi Çalışmaları”

başlıklı Kitabımız, Birlik web sayfamızın “Kitaplar ve Raporlar” Bölümünde yayına alınmıştır.

(https://dergi.tebeczane.net/public_html/kitaplar/index.htm)

Bir daha böyle büyük acıların yaşanmaması temennisi ile, her zaman olduğu gibi bugünden sonra da yaşanabilecek olası afetlerde Türk Eczacıları Birliği ve 48 bini aşkın meslektaşımızın desteği her daim halkımızın ve ülkemizin yanında olacaktır.

TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ