KADIN MESLEKTAŞLARIMIZ 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE ANKARA’DA BULUŞTU

Bölge Eczacı Odalarımızın kadın yöneticileri ve 400’ü aşkın meslektaşımız, Birliğimizin düzenlediği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında bir araya geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından etkinliğin açış konuşmasını yapan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Sibel Zorlu, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, esasen bir dayanışma günüdür. Baskıya, cinsiyet eşitsizliğine, şiddete ve ayırımcılığa karşı geldiğimiz, haklarımız için mücadele ettiğimiz, taleplerimizi dile getirmek için hep birlikte sesimizi yükselttiğimiz gündür” dedi. Kadınların maruz kaldıkları şiddet olaylarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Zorlu, “Her gün, her yerde ve her saat yaşanan kadına şiddete hiçbirimiz seyirci kalamayız. Kadın cinayetleri başta olmak üzere kadınların maruz kaldığı her türlü şiddetin durdurulması için gereken önlemlerin bir an önce alınması çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Daha sonra bir konuşma yapan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Arman Üney de konuşmasına kadın mücadelesinin aynı zamanda eşitliğin, özgürlüğün ve demokrasinin de mücadelesi olduğuna vurgu yaparak başladı. Üney şunları şöyledi:

“Kadınlar için eşit, adil ve özgürlükçü yaklaşımlar benimsenmediği ve yaşama geçirilmediği sürece toplumsal adaletten, sosyal ve ekonomik gelişmeden bahsetmemiz mümkün değildir. Kadınların yok sayıldığı, baskıya, ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığı bir toplum varlığını sağlıklı bir şekilde sürdüremez.

Ancak ne yazık ki ülkemizde kadına yönelik şiddetin, her geçen gün dozunu artırdığına üzülerek şahit oluyoruz. Kadın cinayetlerinin yaşanmadığı bir gün dahi geçmediği gibi, geçen hafta 24 saat içerisinde 7 ayrı kadının birden yaşamdan koparılışını dehşetle izledik. Kadın cinayetlerini asla sıradanlaştırmıyor, bir tek kadının bile erkek şiddetinin mağduru olmasını asla kabul etmiyoruz. Kadın cinayetlerinin derhal ve acilen durdurulması gerektiğini ısrarla vurguluyoruz.

Şiddete sıfır tolerans anlayışının adalet sistemimize yerleşmesi, şiddet gösterenlere karşı mevcut yasaların ve cezai müeyyidelerin caydırıcı şekilde uygulanmasının en temel nokta olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum.”

Program konuşmaların ardından sanatçı Açelya Akkoyun tarafından sunulan “İletişim ve Duygu Yönetimi Atölyesi ve sanatçı Ceyda Düvenci’nin "Bana İyi Gelen Sana da İyi Gelsin" başlıklı söyleşisi ile devam etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programımız kapsamında ayrıca Bölge Eczacı Odalarımızdan Ankara'ya gelen kadın meslektaşlarımız, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir'de ziyaret etti. Heyet adına Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti Üyesi Ecz. Sibel Zorlu, “Çağdaş Türk kadınları olarak bizlere açtığınız fırsat eşitliği yolunda minnetle ilerliyoruz. Kadın eczacılar olarak bundan sonra da ilkelerinizin doğrultusunda, aklın ve bilimin ışığında eczacılık hizmeti vermeye yılmadan devam edeceğimize huzurunda söz veriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Mustafa Kemal Mah 2147.Sok No:3 06510 Çankaya/Ank

+90 (312) 409 81 00

+90 (312) 409 81 09

teb@teb.org.tr

Faydalı Linkler

EGAŞNovagenix

TEB Yayınları

Dünyada Ne Var Ne YokKitaplar ve RaporlarMedikal Malzemeler Satış KılavuzuTEB Haberler DergisiMİSEDKongre Kitabı İstem Formu